Które koła gospodyń wiejskich mogą prowadzić uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów?
Kto może prowadzić uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów?
Uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów mogą prowadzić koła gospodyń wiejskich, które:
- osiągają przychody wyłącznie z:
- działalności statutowej z tytułu składek członkowskich, darowizn, zapisów, dotacji, pomocy finansowej, nagród,
- sprzedaży wyrobów sztuki ludowej, w tym rękodzieła i rzemiosła ludowego i artystycznego, żywności regionalnej oraz biletów wstępu na występy artystyczne koła,
- tytułu sprzedaży, najmu lub dzierżawy składników majątkowych,
- tytułu odsetek od środków pieniężnych na rachunkach bankowych lub rachunkach w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, prowadzonych w związku z wykonywaną działalnością, w tym także odsetek od lokat terminowych oraz innych form oszczędzania, przechowywania lub inwestowania tworzonych na tych rachunkach;
- nie posiadają statusu organizacji pożytku publicznego;
- w roku poprzedzającym rok podatkowy osiągnęły przychody wyłącznie z tytułów, o których mowa w pkt 1, w wysokości nieprzekraczającej 100 000 zł.
Co to jest uproszczona ewidencja przychodów i kosztów?
Uproszczona ewidencja przychodów i kosztów jest jedną z dwóch - obok ksiąg rachunkowych (tzw. pełnej księgowości) - form prowadzenia ewidencji księgowej przez koła gospodyń wiejskich działające w Polsce. Składa się z:
- zestawienia przychodów i kosztów,
- zestawienia przepływów finansowych,
- wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych związanych z prowadzoną działalnością.
Przychody zostały podzielone na 4 grupy:
- z działalności statutowej z tytułu składek członkowskich, darowizn, zapisów, dotacji, pomocy finansowej, nagród,
- ze sprzedaży wyrobów sztuki ludowej, w tym rękodzieła i rzemiosła ludowego i artystycznego, żywności regionalnej oraz biletów wstępu na występy artystyczne koła,
- z tytułu sprzedaży, najmu lub dzierżawy składników majątkowych,
- z tytułu odsetek od środków pieniężnych na rachunkach bankowych lub rachunkach w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, prowadzonych w związku z wykonywaną działalnością, w tym także odsetek od lokat terminowych oraz innych form oszczędzania, przechowywania lub inwestowania tworzonych na tych rachunkach
Koszty związane z działalnością koła zostały podzielone na:
- koszty uzyskania przychodów,
- koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.
Zestawienie przepływów finansowych
Zestawienie przepływów finansowych służy do rozliczania dochodów zwolnionych od podatku na podstawie ustawy z 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych. W zestawieniu tym wykazywane są:
- przychody, koszty uzyskania przychodów oraz dochód,
- dochód korzystający ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz
- wydatki na cele określone w art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Na podstawie tego zestawienia na koniec każdego roku podatkowego sporządza się zeznanie CIT-8 oraz CIT-8/O.
Wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
Wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych związanych z prowadzoną działalnością zawiera środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne należące do organizacji, które są wykorzystywane przy prowadzeniu działalności statutowej. W sytuacji gdy organizacja utraci prawo do prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów informacje zawarte w tym wykazie będą niezbędne do kontynuowania zapisów w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej na podstawie ustawy o rachunkowości.
Jak rozpocząć prowadzenie uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów?
Żeby koło mogło prowadzić uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów, zarząd koła powinien podjąć stosowną uchwałę i zawiadomić w odpowiednim terminie naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym.
Termin zawiadomienia
- 30 dni - w przypadku nowo powstałych kół gospodyń wiejskich,
- do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego, w którym kgw rozpoczyna prowadzenie uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów (zazwyczaj jest to 31 stycznia).
Jeśli zawiadomienie nie zostanie złożone w wymaganym terminie, kgw nie będzie mogło prowadzić uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów. Kolejna możliwość pojawi się w następnym roku podatkowym. Do tego czasu należy prowadzić księgi rachunkowe.
Wybór sposobu prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów
Osoby prowadzące uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów w kołach gospodyń wiejskich muszą zdecydować, w jaki sposób będą to robić. Możliwości jest kilka:
- w wersji papierowej,
- w arkuszu kalkulacyjnym, np. przy użyciu Excela lub bezpłatnego LibreOffice,
- przy użyciu dedykowanej aplikacji, np. uepik24.
Wybór odpowiedniej formy zależy od wielu czynników, m.in. rozmiaru koła, liczby działań w ciągu roku, prowadzonej działalności (tylko nieodpłatna czy także sprzedaż), potrzeb informacyjnych. Dla najmniejszych kół dobrym rozwiązaniem może okazać się arkusz kalkulacyjny. Dla kół, które realizują projekty finansowane z dotacji lub prowadzą sprzedaż, odpowiednia będzie dedykowana aplikacja, taka jak uepik24, która ułatwia rozliczanie projektów i daje większą kontrolę nad finansami.
Zapoznaj się z możliwościami uepik24. Sprawdź, w jaki sposób może ułatwić prowadzenie uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów oraz pomóc w zarządzaniu finansami Twojego koła gospodyń wiejskich